Kapitał Dolnego Śląska – porady ekspertów.

W Polsce co raz więcej osób posiada indywidualne polisy na życie. Czy te, które posiadamy na pewno spełnią swoją rolę gdy coś się stanie ? Jak wybrać pakiet odpowiadający naszym faktycznym potrzebom?

– Najważniejszą rzeczą przy wyborze ubezpieczenia na życie jest w pierwszej kolejności prawidłowe wyliczenie kwoty potrzebnego zabezpieczenia i zakres jaki ma nas chronić – mówi certyfikowany europejski doradca finansowy, Zbigniew Kreli.

Znaleźć odpowiednią polisę
Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o ubezpieczeniu na życie jest wiek i stan zdrowia. To właśnie te czynniki decydują o wysokości składki i wystawieniu polisy.

– Kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi, wskaźniki wyliczania stawki są dla nas bardzo korzystne – tłumaczy Zbigniew Kreli.

Zdaniem eksperta odpowiednio wyliczone ubezpieczenie na życie powinien mieć każdy. Przede wszystkim po to, by w razie tragedii nie pogrążyć finansowo swojej rodziny lub nie znaleźć się na łasce wypłacanych przez państwo zapomóg.

– Pogorzelcy, powodzianie albo głośna ostatnio sprawa rodziny, która ma do zapłacenia 800 tysięcy złotych za koszty leczenia za granicą podczas wakacji, pomimo posiadanego ubezpieczenia. O takich tragediach często słyszy się w mediach, a może to przecież spotkać każdego. Właściwie wyliczona kwota ubezpieczenia mogłaby całkowicie zmienić tę sytuację – przekonuje.

Zanim jednak podpiszemy umowę z ubezpieczycielem powinniśmy zastanowić się, który pakiet najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

– Należy sprawdzić, jakie będą konsekwencje prawne i następstwa finansowe gdy nas zabraknie. W ten sposób będziemy mogli określić, co konkretnie polisa ma zabezpieczyć i w jakiej wysokości – mówi Zbigniew Kreli. – Istotna jest także kwestia naszych finansów w momencie, gdy w wyniku wypadku lub choroby stracimy zdolność do pracy i zarabiania pieniędzy.

Taniej nie znaczy lepiej
Większość ludzi, szukając ofert ubezpieczenia, sugeruje się wysokością składki. Oczywiście najchętniej wybieramy tę najniższą. Zbigniew Kreli przestrzega jednak, że przed podpisaniem umowy należy przede wszystkim zapoznać się ze wszystkimi szczegółami oferty.

– Najtańszy pakiet nie zawsze jest najlepszy – zapewnia.

Warto zapoznać się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), gdzie znajdziemy wszystko, co dotyczy danej polisy. Na co należy zwrócić uwagę czytając OWU ? Przede wszystkim na termin rozpoczęcia działania ochrony ubezpieczeniowej oraz karencje.

– Warto dowiedzieć się, czy ochrona działa także poza granicami kraju, na przykład w razie pobytu w szpitalu, a także w jakich przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia – mówi Zbigniew Kreli. – Powinniśmy też wiedzieć, jak umowa definiuje takie terminy jak „trwałe inwalidztwo”, „niezdolność do pracy” czy „poważna choroba” oraz czym może skutkować niepłacenie składek.

Polisa z funduszem kapitałowym czy bez ?
Ubezpieczenie może być wyłącznie polisą na życie albo być połączone z inwestycją, czyli oparte na funduszu kapitałowym.

– W pierwszym przypadku składka za ubezpieczenie może być niższa ale może rosnąć ze względu na wiek ubezpieczonego. Niezapłacenie składki w wymaganym okresie powoduje wygaśnięcie polisy, czyli koniec ochrony ubezpieczeniowej- tłumaczy ekspert.

Zbigniew Kreli zwraca też uwagę na fakt, że choć polisa z funduszem kapitałowym może być droższa, może wiązać się z nią szereg korzyści.

– Składka może być tej samej wysokości przez cały okres ubezpieczenia. Im dłużej ono trwa, tym większa część wpłaconych pieniędzy jest możliwa do zwrotu w przypadku rezygnacji, gdy nic nam się nie stanie – wyjaśnia. – Możliwe jest także posiadanie ubezpieczenia bez opłacenia składek, kiedy jego koszty pobierane są ze zgromadzonych w polisie środków.

Jeśli nie chcemy lub nie potrafimy samemu wybrać odpowiedniego pakietu ubezpieczeniowego, możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów. W firmach ubezpieczeniowych często występuje duża rotacja wśród agentów, powinniśmy więc wybrać takiego, który ma wieloletnie doświadczenie i długi staż w jednej firmie.

– Taki wybór da nam gwarancję, że pośrednik będzie działał w naszym interesie. Można również spytać, czy osoba ta posiada rekomendacje podpisane przez zadowolonych z jej usług klientów – podpowiada ekspert..

Zbigniew Kreli jest Certyfikowanym Doradcą Finansowym EFC oraz agentem ubezpieczeniowym z dwudziestoletnim stażem. Otrzymał honorowy tytuł „Ambasadora Kodeksu Etyki”, pełni także funkcję biegłego ds. ubezpieczeń i inwestycji.
www.DoradcaFinansowy.Wroclaw.pl
Tel: 602 183 057