„- Istnieje przekonanie, że sprawy spadkowe nie dotyczą przedsiębiorców. Czy to prawda?

– Przeciwnie. Każde przedsięwzięcie potrzebuje wizji rozwoju na lata. Planując rozwój biznesu powinniśmy mieć na uwadze, że kiedyś przyjdzie czas, że nasze dzieci staną na czele prowadzonej przez nas firmy. Warto się do tego przygotować i uporządkować sprawy majątkowe.

– Nie wystarczą uregulowania ustawowe?

– Taki tryb dziedziczenia może nieść za sobą powstanie wielu problemów. Istotny może okazać się też czas. Firma potrzebuje ciągłości działania i zarządzania. Dlatego warto już teraz odpowiedzieć sobie na pytania, czy moi bliscy i wspólnicy są przygotowani na zmianę przywództwa?

– Nie lubimy rozmawiać o śmierci. Po co przygotowywać testament, jak nie planujemy odejścia, czujemy się dobrze?

– Testament kojarzy się nam z ostatnim dokumentem, jaki podpisujemy w życiu. A co jeśli nie zdążymy złożyć podpisu? Dobrze zarządzana firma jest przygotowana na wszelkie okoliczności. Ubezpieczając majątek trwały nie spodziewamy się przecież powodzi czy kradzieży, jednak chcemy mieć pewność, że w przypadku nieszczęścia dostaniemy stosowne odszkodowanie, a nasza firma przezwycięży kryzys. Z odejściem wspólnika wiąże się poważne zagrożenie funkcjonowania firmy –różne w zależności od rodzaju i formy prawnej prowadzonej działalności. Nie chcemy zazwyczaj, aby firma budowana, istniejąca od lat, przestała istnieć przez nas – po naszym odejściu. Budujemy majątek także z myślą o rodzinie, dzieciach.

– Co nam daje dobrze napisany testament?

– Taki dokument to dla spadkobierców mapa do poruszania się w ciemnym labiryncie. Na końcu jest skarb –  którym jest wszystko, co pozostawiamy po sobie. Tym skarbem są też nasze biznesy, które po odejściu pozostają silne i prężne. To co pozostawiamy po sobie, będzie wpływać na to, jak nasi bliscy będą nas wspominać. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy zostawiamy po sobie niespłacone kredyty, pożyczki na bieżącą działalność firmy i nieuregulowany obszar własności.

– Od czego powinniśmy zacząć planowanie przyszłości firmy?

–   Wystarczy umówić się na spotkanie ze mną i porozmawiać o szczegółach. Ponieważ współpracuję z kancelarią prawną, razem jesteśmy w stanie zaproponować dobre i skuteczne rozwiązania przekazania majątku.

–  Trzebnica jest bardzo prężnie rozwijającym się miastem.  Coraz większa grupa przedsiębiorców może być zainteresowana tematem. Jak można dowiedzieć się więcej?

–  Zapraszam na konferencję dotyczącą prawa spadkowego prowadzoną przez doświadczonego w temacie prawnika. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystarczy zadzwonić do mnie i  zgłosić chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu. Po prelekcji będzie też okazja do rozmowy przy przygotowanym na tą okazję poczęstunku. Najbliższa konferencja odbędzie się 23.10.2012 o godzinie 17:00 w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2″

SPECJALNIE NA PROŚBĘ PRZEDSIĘBIORCÓW:

Druga Otwarta Konferencja dla Przedsiębiorców

Plan sukcesji w firmie i w rodzinie.

Co stanie się z firmą, jeżeli w sposób nagły zabraknie właściciela lub wspólnika? Jakie to będzie miało konsekwencje prawne i finansowe dla firmy i dla rodziny ? Jak i kiedy przekazać firmę następnemu pokoleniu ? Co zrobić, jeśli tylko niektóre dzieci chcą przejąć firmę, jak wyrównać podział majątku ? Skąd wziąć kapitał na spłatę udziałów po śmierci wspólnika ?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z sukcesją uzyskacie przychodząc na konferencję we wtorek 23.10.2012, na godzinę 17:00 do Hotelu Trzebnica.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmowane pod nr telefonu 602 183 057 oraz 500 278 986

,,Przygotowani na najważniejsze”

W Polsce sporządzenie testamentu jest nadal tematem tabu.Z badań wynika, że na napisanie tego najważniejszego dokumentu  decyduje się raptem kilka procent pełnoletnich ludzi.

Co się stanie z moim majątkiem po mojej śmierci -zazwyczaj odpowiedź na to pytanie jest prosta – „to mnie nie będzie już obchodzić”.Takie myślenie jest błędne,ponieważ osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą powinny dobrze zabezpieczyć się pod względem prawnym, gospodarczymi finansowym.Prawu spadkowemu i dziedziczeniu u osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą poświęcone było pierwsze spotkanie,które zostało zorganizowane przez doradcę finansowego Zbigniewa Kreli. Podczas spotkania został poruszony temat sukcesji,tj. przekazanie majątku osobistego i formowego wskazanym osobom. Prowadzący spotkanie wyjaśniał i tłumaczył zebranym zasady dziedziczenia spadkowego,odpowiadał na szereg pytań ze strony zebranych, m.in.jak po naszej śmierci może zostać rozdysponowany majątek,nad gromadzeniem którego pracowaliśmy niemal przez całe życie.

Chociaż nadal w Polsce sporządzenie testamentu jest tematem tabu, warto zabezpieczyć się i dobrze podzielić własne dobra.
Z sali, zwłaszcza ze strony zebranych przedsiębiorców padały bardzo konkretne pytania dotyczące podziału majątku oraz właściwego sposobu „podzielenia” zgromadzonych dóbr na najbliższych.Pod koniec konferencji uczestnikom zostały wręczone  ankiety, w których m.in.odpowiadali na pytania czy temat konferencji poprowadzony był rzetelnie oraz czy wzbogacił ich wiedzę o dziedziczeniu.Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że każdy z uczestników spotkania otrzymał kompendium wiedzy.Z uwagi na liczne prośby temat konferencji zostanie niebawem powtórzony, prawdopodobnie nastąpi to w połowie października o czym państwa powiadomimy”